• Ultima oră
Elon Musk s-a certat cu doi miniștri ai lui Trump pe tema concedierilor din administrație

„Idila” lui Elon Musk cu administrația Trump a luat sfârșit. Cronica unei relații tumultoase

30 mai 2025
Acord pentru o mai bună protecție a pasagerilor europeni care utilizează transportul aerian

Acord pentru o mai bună protecție a pasagerilor europeni care utilizează transportul aerian

15 iunie 2026
UE avansează aderarea Ucrainei și Moldovei, dar drumul rămâne lung și abrupt

UE avansează aderarea Ucrainei și Moldovei, dar drumul rămâne lung și abrupt

15 iunie 2026
Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA

Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA

15 iunie 2026
Jordan Bardella vânează Europa: el promite să reducă la jumătate contribuția Franței la bugetul UE

Jordan Bardella vânează Europa: el promite să reducă la jumătate contribuția Franței la bugetul UE

15 iunie 2026
Jeff Bezos intră în competiția cu Elon Musk în Africa: Amazon vs. Starlink/ China va moderniza principalului aeroport al Africii de Est/ Kenya crește producția de vehicule electrice

Jeff Bezos intră în competiția cu Elon Musk în Africa: Amazon vs. Starlink/ China va moderniza principalului aeroport al Africii de Est/ Kenya crește producția de vehicule electrice

15 iunie 2026
EXCLUSIV | SURSE: Consiliul Concurenței a găsit dovezi ale implicării unor responsabili BNR în manipularea ROBOR

EXCLUSIV | SURSE: Consiliul Concurenței a găsit dovezi ale implicării unor responsabili BNR în manipularea ROBOR

15 iunie 2026
Extrema dreaptă britanică nu se războiește doar cu imigranții, ci și cu ea însăși

Extrema dreaptă britanică nu se războiește doar cu imigranții, ci și cu ea însăși

13 iunie 2026
Un politician scoțian a deturnat o jumătate de milion de lire sterline. Și-a cumpărat inclusiv capace de toaletă, aspiratoare, cafea instant, hârtie igienică și … o ascuțitoare

Un politician scoțian a deturnat o jumătate de milion de lire sterline. Și-a cumpărat inclusiv capace de toaletă, aspiratoare, cafea instant, hârtie igienică și … o ascuțitoare

14 iunie 2026
NATO accelerează achiziția de drone pentru statele-membre de pe flancul estic. România și proiectul „Neptun Deep”, printre beneficiari

NATO accelerează achiziția de drone pentru statele-membre de pe flancul estic. România și proiectul „Neptun Deep”, printre beneficiari

15 iunie 2026
Elvețienii votează duminică pentru a deveni prima țară din lume care plafonează populația: 10 milioane

Elvețienii votează duminică pentru a deveni prima țară din lume care plafonează populația: 10 milioane

12 iunie 2026
Franța și Germania vor să desființeze serviciul diplomatic al UE. Nu doar din cauza prestației titularei Kaja Kallas

Franța și Germania vor să desființeze serviciul diplomatic al UE. Nu doar din cauza prestației titularei Kaja Kallas

12 iunie 2026
Americanii sunt tot mai interesați de sectorul energetic din R. Moldova

Americanii sunt tot mai interesați de sectorul energetic din R. Moldova

11 iunie 2026
  • Despre noi
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate
  • Contact
EUR5.2380
USD4.5124
marți, 16 iunie 2026
loader-image
București, RO
5:46 am
weather icon 17°C | °F
Feels like 17°C | °F° ploaie moderată
L: 16° H: 18°
Humidity 77 %
Pressure 1015 hPa
Wind 8 Km/h W
Wind Gust 0 Km/h
UV Index 0
Precipitation 0 mm
Clouds 44%
Rain Chance 0%
Snow 0 mm/h
Visibility 10 km
Sunrise 5:30 am
Sunset 9:02 pm
Daily Forecast Hourly Forecast
Today
weather icon
16°18°°C | °F 0 mm 0% 6 Km/h 77 % 1019 hPa 0 mm/h
Tomorrow
weather icon
18°29°°C | °F 0 mm 0% 12 Km/h 68 % 1020 hPa 0 mm/h
joi
weather icon
18°27°°C | °F 0 mm 0% 18 Km/h 70 % 1021 hPa 0 mm/h
vineri
weather icon
17°28°°C | °F 0 mm 0% 10 Km/h 71 % 1022 hPa 0 mm/h
sâmbătă
weather icon
19°28°°C | °F 0.29 mm 29% 14 Km/h 66 % 1022 hPa 0 mm/h
Independent news
  • Home
  • Breaking News
  • Actualitate
    • Politică
    • Economie
    • Internațional
    • România mea
    • Investigații
    • Sport
  • Focus
    • Prim Plan
    • Mediu
    • Tech
    • Sănătate
    • Life style
    • Cultură
    • Educație
    • Real Estate
  • Rep. Moldova
    • Rep. Moldova
  • Punctul de fierbere
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Independent news
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
Home Breaking News

„Idila” lui Elon Musk cu administrația Trump a luat sfârșit. Cronica unei relații tumultoase

Fost suporter al democraților, magnatul tech a trecut în barca lui Donald Trump supărat că Joe Biden nu l-a chemat la un eveniment și a ajuns să se certe cu tot guvernul republican.

Vlad Dima de Vlad Dima
30 mai 2025
in Breaking News, Internațional
Timp de citire: 5 min de citit
305 6
0
Elon Musk s-a certat cu doi miniștri ai lui Trump pe tema concedierilor din administrație
605
SHARES
1.7k
VIEWS
Distribuie pe FacebookDistribuie pe XDistribuie pe LinkedIn

Cel mai bogat om de pe planetă, Elon Musk, și-a anunțat retragerea din actuala administrație Trump. Acționarul majoritar al Teslei fusese numit la șefie Departamentului pentru Eficiența Guvernamentală (DOGE), creat special de noul președinte pentru a putea reduce cheltuielile statului american. În ciuda plecării, Musk spune că activitatea DOGE va continua. Cât despre excentricul miliardar, acesta se va focusa pe firmele sale, Tesla, SpaceX, sau X (fostul Twitter).

Extravaganță, concedieri, scandaluri, postări pe X – acestea ar fi unele dintre principalele aspecte prin care ar putea fi descrisă șederea lui Elon Musk la Washington.

Miliardul fusese cooptat de președintele Trump în echipa sa. Acesta a creat special un departament pentru Elon Musk, anume DOGE, unde misiunea șefului Tesla a fost de a eficientiza cheltuielile statului american.

Musk a contribuit cu peste 280 de milioane de dolari la campania lui Trump în 2024, devenind cel mai mare donator politic din Statele Unite, indiferent de partid.

Aceasta a reprezentat o schimbare majoră pentru Musk, care fusese un mare fan al democraților în trecut. El l-a susținut pe Barack Obama, contribuind inclusiv financiar la campania lui. Apoi, la alegerile din 2016, și-a declarat public sprijinul pentru Hillary Clinton, criticându-l des pe Trump. Ulterior, în 2020, s-a abținut din a-și declara public simpatia pentru oricare dintre candidați, menționând însă peste câțiva ani că l-a votat pe Joe Biden.

Reorientarea lui Musk către republicani s-ar fi produs după ce, în 2021, Biden a găzduit la Casa Albă un mare summit pentru producătorii de mașini electrice. La eveniment nu a fost însă chemat Musk, în condițiile în care Tesla era cel mai brand în domeniul automobilelor electrice. Gestul l-a înfuriat pe Musk, care a devenit „însetat” după revanșă.

La alegerile parțiale (mid-terms) pentru Congresul american din 2022, el i-a îndemnat pe alegători să voteze cu republicanii, precizând că și el o va face pentru prima dată în viața sa.

După aceea, la alegerile primare pentru prezidențiale, Musk și-a arătat sprijinul inițial pentru Ron DeSantis, guvernatorul Floridei și principalul rival republican pentru Trump la vremea respectivă.

Miliardul s-a implicat inclusiv în lansarea candidaturii lui DeSantis, deși momentul a fost unul „ratat”. Guvernatorul și-a oficializat campania pe Twitter, cum se numea la aceea, într-un interviu găzduit de Elon Musk. Problema a fost că au existat dificultăți tehnice, care au întârziat totul cu zeci de minute, ceea a dus ridiculizarea momentului. DeSantis, care și așa începuse să „scârțâie” în cursa internă republicană, a pierdut total „avântul” după acel incident și a ajuns ulterior să se retragă, terminând chiar și în spatele lui Nikki Haley.

A urmat prima tentativă de asasinare a lui Trump în iulie 2024, la Butler, Pennsylvania. După acea întâmplare, Musk a mers „all-in” pe Trump, sprijinindu-l vehement.

Venirea la Washington

Musk a participat activ la campania lui Trump, mergând și vorbind pe scenă la diverse mitinguri. El a fost alături de republican în seara alegerilor, pentru ca ulterior să capete un rol important în echipa de tranziție a președintelui-ales.

În aceea perioadă, Musk se mutase de facto la Mar-a-Lago, unde închiriase una dintre vilele puse la dispoziție de clubul deținut de Trump. Aceasta i-a permis să aibă acces direct la președinte și a fost catalogat ca fiind o „anexă” a liderului politic, întrucât îl urmărea peste tot. Sud-africanul se „băga” inclusiv în pozele familiei Trump, ceea ce a dus la o sumedenie de glume pe spațiul online.

Odată cu schimbarea puterii, în ianuarie, Musk și-a preluat oficial noul rol. El a primit un birou chiar la Casa Albă, de unde a coordonat noul său departament care a luat mai multe măsuri controversate.

Activitatea desfășurată de DOGE și-a lăsat „amprenta” asupra primelor săptămâni din noul mandat al lui Trump. Musk primise „mână liberă” să ia decizii, iar deseori el trecea peste hotărârile luate de instituțiile deja consacrate din guvernul american, precum Departamentul de Stat, Departamentul Transporturilor și așa mai departe.

Una dintre strategiile principale ale departamentului lui Musk au fost concedierile din aparatul de stat federal. Până în aprilie, se estimează că între 216.000 și 280.000 de angajați fuseseră dați afară din joburile lor.

În mod inevitabil, astfel de gesturi au produs multă nemulțumire în societate. Drept consecință, pe 5 aprilie, la doar două luni după venirea noului președinte, au existat proteste mari în toată țara contra administrației Trump și a lui Musk, considerat a fi cel mai influent personaj din echipa de la Washington. Manifestațiile „Hands Off” („Jos mâinile”, „Jos mâinile de pe democrație” mai exact), au avut loc în peste 1400 de localități în toată țara.

Musk părea că dăduse drumul la această „cruciadă” doar cu singurul scop de a tăia cheltuielile, fără a fi preocupat în niciun fel de calitatea serviciilor. Au apărut relatări despre concedierea unor oameni esențiali în cadrul diverselor autorități, precum oamenii de știință de la centralele nucleare, sau controlorii de trafic aerian, care au fost apoi reangajați, după ce guvernul și-a dat seama de erorile făcute. Toate acestea  au știrbit reputația și autoritatea lui Musk.

Nemulțumiri reciproce

Deși presa raportează că Musk a rămas în relații cordiale cu Trump, oamenii din jurul președintelui au ajuns să îl „deteste”. Câteva exemple concrete relatate de jurnaliștii de peste Ocean sunt certurile avute cu diverși oficiali, care au degenerat grav în unele cazuri.

Cu Scott Bessent, șeful Trezoreriei, Musk a avut o confruntare la Casa Albă în care cei doi au ajuns să urle unul la celălalt, fiind auziți de Trump, iar Bessent l-a și înjurat. Au existat și nenumărate disensiuni cu Marco Rubio, șeful diplomației americane, despre rolul USAID (Agenția Americană pentru Dezvoltare Internațională), sau al Departamentului de Stat.

Pe listă pot fi adăugați și Vivek Ramaswamy (care fusese numit și el la DOGE), Sean Duffy (secretarul pentru Transporturi), sau Peter Navarro (unul dintre principali consilieri ai lui Trump pe teme economice). Pe acesta din urmă l-a numit un „idiot adevărat” și l-a caracterizat ca fiind „mai prost decât un sac cu cărămizi”.

Musk a fost decepționat de noua administrație după mai multe evenimente recente, conform New York Times. Acesta a fost profund în dezacord cu politica de tarife impusă de Trump, care îi afectează afacerile, cum este cazul Tesla.

Miliardarul s-ar fi enervat însă și după pierderea de către republicani a cursei pentru un mandat în Curtea Supremă a statului Wisconsin, unul dintre statele- cheie (swing state) la alegerile americane. Musk a „pompat” nu mai puțin de 25 de milioane de dolari, în ceea ce a devenit cea mai costisitoare campanie electorală pentru o întrecere electorală a unei funcții juridice din istoria SUA. În ciuda efortului financiar depus de magnat, candidatul său a pierdut la peste zece procente.

Eșecuri externe

Acesta nu pare să fi avut prea mult succes nici pe scena internațională, acolo unde s-a implicat, chiar foarte agresiv, în campaniile electorale din mai multe țări. În Germania, AfD s-a clasat pe locul doi, după ce Musk a organizat videoconferințe și a transmis mesaje de susținere a acestora. În România, Musk l-a susținut activ pe Călin Georgescu. În Canada, Pierre Poilievre, liderul conservator, pe care șeful X a anunțat că îl susține pentru funcția de premier, nici măcar nu a fost reales în Parlament.

Legea bugetară trecută zilele trecute de Camera Reprezentanților, la insistențele lui Trump, a fost „picătura care a umplut paharul”. Șeful de la DOGE, care anunțase anterior oricum că își va reduce activitatea la departament, pentru a se putea focusa și pe propriile firme, a fost ultragiat de mai multe prevederi ale textului.

El a susținut că noua lege doar va crește deficitul bugetar și subminează tot ce a făcut el cu DOGE. Deziluzionat de cele întâmplate la Washington și frustrat, Musk a hotărât să se retragă, folosind pretextul că „i-a expirat mandatul”. La aceasta se poată adăuga și supărarea privind faptul că Open AI, al cărui șef este Sam Altman (fost partener de afaceri al lui Musk, cu care s-a certat), a primit un contract „bănos” în Emiratele Arabe Unite, în detrimentul firmelor sud-africanului. Activitatea DOGE va continua, cel puțin la nivel teoretic, deși miliardul se va dedica exclusiv afacerilor sale, de acum înainte.

Tag-uri: DOGEDonald TrumpElon Muskpartidul republicanRepublicaniStatele UniteSUATrumpWashington
Share242Tweet151Share42
Vlad Dima

Vlad Dima

Vlad Dima este tânăr jurnalist, pasionat de relațiile internaționale și geopolitică externă. A absolvit American International School of Bucharest și Facultatea de Drept a Universității București.

BREAKING NEWS

Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA
Breaking News

Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA

15 iunie 2026

INTERNAȚIONAL

Acord pentru o mai bună protecție a pasagerilor europeni care utilizează transportul aerian
Internațional

Acord pentru o mai bună protecție a pasagerilor europeni care utilizează transportul aerian

de Silviu Sergiu
15 iunie 2026
0

Parlamentul European a ajuns, luni seară, la un acord cu Consiliul UE prin care se menține despăgubirea pentru întârzierile de...

ECONOMIE

Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA
Breaking News

Coridorul Vertical este instrumentul principal prin care România poate deveni interesantă pentru SUA

15 iunie 2026
Independent news

Copyright © 2024
Independent news

Parteneri:

Meniu Site

  • Despre noi
  • Politica de confidențialitate
  • Publicitate
  • Contact

Urmărește-ne

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Niciun rezultat
Vezi toate rezultatele
  • Home
  • Breaking News
  • Actualitate
    • Economie
    • Internațional
    • România mea
    • Investigații
    • Sport
  • Focus
    • Prim Plan
    • Mediu
    • Tech
    • Sănătate
    • Life style
    • Cultură
    • Educație
  • Punctul de fierbere

Copyright © 2024
Independent news

Parteneri: